Artyści, którzy tworzą ekipę Koncertu Niepodległości od 2009 roku
Jacek „Wiejski” Górski
Współtwórca, producent, scenarzysta i reżyser „Koncertu Niepodległości” oraz „Projektu Arboretum”. Wydawca portalu „Śpiewnik Niepodległości”.
Działacz opozycji niepodległościowej w PRL. Działalność opozycyjną rozpoczął w 1981, po wprowadzeniu Stanu Wojennego. Od 13 grudnia 1981 przeprowadzał akcje ulotkowe, w oparciu o drukowane przez siebie ulotki. Przeprowadzał też akcje malowania napisów niepodległościowych. W grudniu 1981, w wieku 14 lat był dwukrotnie aresztowany za „fotografowanie obiektów wojskowych” i skazany na nadzór kuratora. W 1984 roku razem z grupą przyjaciół z warszawskiego Grochowa, stworzył Federację Młodzieży Walczącej, niezależny ruch młodzieżowy, działający w konspiracji w ponad 60 ośrodkach i wydający w podziemiu ponad 100 młodzieżowych tytułów prasowych. Jest autorem nazwy i logo FMW, opracował graficznie ogólnopolskie pismo FMW „Nasze Wiadomości”. Był organizatorem drukarni i zaopatrzenia, a także czynnym drukarzem i organizatorem struktur kolportażu prasy niezależnej.
Od 1984 koordynował współpracę pomiędzy Federacją Młodzieży Walczącej, RKW „Solidarność” oraz Grupami Oporu „Solidarni”, stworzonymi przez Teodora Klincewicza. Brał czynny udział w akcjach Grup Oporu „Solidarni” i FMW w tym: ulotkowanie, malowanie haseł, instalowanie „gadał” Radia Solidarność na ulicach Warszawy, a także emitowaniu audycji radia Solidarność dla więźniów Aresztu Śledczego na Rakowieckiej. Emitował audycje Radia „Solidarność” w paśmie UKF , w tym na częstotliwościach telewizji rządowej. Organizował akcje liczenia frekwencji wyborczych. Od lipca 1985 jest rozpracowywany przez elitarne Biuro Studiów SB MSW (m.in. SOS „Łączność”, SOR „GOL”, SOR „DACH”). W styczniu 1986 został porwany przez tzw. „nieznanych sprawców”, uwięziony w nieznanym miejscu, gdzie był torturowany, a następnie nieprzytomny wyrzucony na torach kolejowych. W maju 1988 został wcielony do Ludowego Wojska Polskiego, skąd wydalono 17 dniach z powodu tzw. „braku możliwości adaptacyjnych”, a następnie skazano na pół roku więzienia w zawieszeniu na dwa lata za uchylanie się od służby wojskowej.
W latach 1988-89 uczestniczył w manifestacjach i strajkach studenckich Niezależnego Zrzeszenia Studentów na Uniwersytecie Warszawskim organizując transport, druk, kolportaż i zaopatrzenie. Od maja 1989 współpracował z Komitetem Obywatelskim „Solidarność”. Po wyborach 4 czerwca 1989 wycofał się z życia politycznego.
Magister ekonomii, absolwent Wyższej Szkoły Handlowej w Kielcach, gdzie studiował na kierunkach Bezpieczeństwo Publiczne i Obronność oraz Ekonomia i Organizacja Przedsiębiorstw.
Zakochany w ginącym polskim krajobrazem wiejskim.
Od grudnia 2008 , wraz z Olą Turkiewicz, polsko-kanadyjską kompozytorką i wokalistka jazzową współtworzy autorski projekt „Koncert Niepodległości”, który od 11 listopada 2009 rokrocznie odbywa w Muzeum Powstania Warszawskiego. Jest jego producentem, reżyserem i scenarzystą. Specjalne edycje wydarzenia realizował także na Zamku Królewskim w Warszawie (Koncert Niepodległości Trzeciego Maja, od 3 maja 2013), na Westerplatte (od 1 września 2016), a także na antenie Polskiego Radia Łódź. W 2016 roku zorganizował specjalną, dwujęzyczną, międzynarodową edycję Koncertu Niepodległości „Poland” w Kanadzie (Polish Independence Concert, Rose Theatre Brampton, Kanada).
Od 2013 roku wraz z Olą Turkiewicz, pracuje nad kolejnym cyklicznym wydarzeniem słowno muzycznym, realizowanym od 10 sierpnia 2014 w Mrągowie. Jest to odnoszący się do dziedzictwa obszarów wiejskich dawnej Rzeczypospolitej koncert muzyki hybrydowej Projekt Arboretum . Projekt wykorzystuje zachowane w ludzkiej pamięci, XIX i XX wiecznych źródłach pisanych oraz nagraniach z połowy XX wieku, relikty spuścizny kulturowej dawnych mieszkańców Warmii, Mazur, Kurpiów, Podola i Polesia. Projekt inspiruje się zaginionymi ludami Prusów i Jaćwięgów, wykorzystuje gwarę i zachowane relikty zaginionych języków dawnych mieszkańców Polski.
Od 2017 roku jest wydawcą portalu – bazy pieśni patriotycznych Śpiewnik Niepodległości, którego misją jest udostępnianie dorobku polskiej pieśni patriotycznej, wraz z historycznymi opisami i multimedialnymi narzędziami do samodzielnego ich wykonywania.
Jacek „Wiejski” Górski był organizatorem licznych społecznych akcji „Niedziela bez Bazgrołów”, mających na celu rewitalizację i odzyskanie zdewastowanej przez wandali przestrzeni publicznej na warszawskim Mokotowie. W ramach tej akcji ponad setka wolontariuszy społecznie odnowiła elewacje kilkunastu budynków na ulicy Racławickiej i sąsiedniej Wiktorskiej, przeciwstawiając się lokalnemu gangowi i całkowicie zmieniając oblicze tej części Mokotowa. W 2014 roku był polskim ekspertem programu „Woda źródłem przemian”, realizowanego w górach Pamiru w Tadżykistanie z grantu MSZ przez Towarzystwo Demokratyczne Wschód.
Autor opowiadań, wspomnień i artykułów dotyczących działalności młodzieżowych organizacji niepodległościowych, opublikowanych w prasie polskiej i polonijnej. Miłośnik polskich gór, historii i lotnictwa, były szybownik i spadochroniarz.
Za działalność w Federacji Młodzieży Walczącej, Radiu „Solidarność” i Grupach Oporu „Solidarni”, został odznaczony Krzyżem Wolności i Solidarności oraz Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski („Polonia Restituta”). Został wyróżniony także odznakami honorowymi Grup Oporu i Federacji Młodzieży Walczącej, odznaką „Zasłużony dla Warszawy” a także Srebrną Odznaką Szybowcową FAI, Brązową Odznaką Skoczka Spadochronowego FAI i Srebrną Górską Odznaką Turystyczną (GOT).