Artyści, którzy tworzą ekipę Koncertu Niepodległości
Tadeusz Wicherek
Dyrygent, kompozytor, aranżer, producent muzyczny
Ukończył Akademię Muzyczną im Fryderyka Chopina W Warszawie w klasie Dyrygentury prof. Bodusława Madey’a. W 1986 roku został laureatem nagrody Wielkiej Orkiestry Polskiego Radia na „III Międzynarodowym Konkursie Dyrygentów im. Grzegorza Fitelberga” w Katowicach.
W latach 1984-89 był asystentem dyrygenta w Teatrze Wielkim w Warszawie i równolegle wykładał w Warszawskiej Akademii Muzycznej. Prowadził Orkiestrę Symfoniczną tej uczelni oraz Zespoły Operowe na Wydziale Wokalno-Aktorskim. W 1989 roku zrealizował operę J. Haydna „Die Welt auf dem Monde” oraz musical z własną muzyką „Hilfe die Hermanns Kommen” w Hamburgu.
Jest autorem muzyki do kilku sztuk teatralnych. Od 1990 do 2008 roku był dyrygentem Warszawskiej Opery Kameralnej, z którą brał udział w przygotowaniu i wystawieniu wszystkich dzieł scenicznych W.A. Mozarta. Premierą Idomeneo inaugurował I Festiwal Mozartowski w Warszawie. Od 1991 do 1995 roku był Dyrektorem Artystycznym Filharmonii w Jeleniej Górze a w latach 1999 –2005 Dyrektorem Naczelnym i Artystycznym Filharmonii Kaliskiej. Od 1990 roku jest dyrygentem, a od 2007 Dyrektorem Warszawskiej Orkiestry Symfonicznej, znanej z cyklu telewizyjnego „Z Batutą i Humorem”, z którą corocznie prowadzi wiele koncertów, głównie w Niemczech.
Prowadzi czynną działalność koncertową w Polsce, Europie, Azji, Ameryce Północnej i Środkowej. Dokonał wielu nagrań archiwalnych (WOSPR) dla Polskiego Radia i Telewizji oraz nagrań muzyki filmowej. Nagrał wiele płyt CD w Polsce Niemczech i Finlandii. Występował na wielu międzynarodowych festiwalach, takich jak. „Festiwal Mozartowski” w Warszawie,
w Wiedniu, Holandii i Hiszpanii, „Wratislavia Cantans”, „Warszawska Jesień” i „Carintischer Sommer Festival” (Austria). Jest twórcą Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Perkusyjnej w Kaliszu. Wspólnie z Teatrem Wielkim w Poznaniu powołał do życia Kaliską Scenę Operową, na której zrealizował „Czarodziejski Flet”, „Madama Butterfly”, „Fidelio”, „Rigoletto”, „Barona Cygańskiego” oraz „Widma” Stanisława Moniuszki. Od marca 2007 r. jest Dyrektorem Orkiestry Symfonicznej im. Karola Namysłowskiego w Zamościu.
Był Dyrektorem Artystycznym „Festiwalu Kultury im. Marka Grechuty” oraz jest dyrektorem „Festiwalu Kultury Włoskiej Arte Cultura Musica e…” w Zamościu. (Obecnie oba festiwale zostały połączone w jeden.) Zajmuje się również reżyserią. W grudniu 2007 zrealizował autorski spektakl „Straszny Dwór” Stanisława Moniuszki w Zamościu (kierownictwo muzyczne i reżyseria). Stale współpracował z Teatrem Wielkim, Operą Narodową w Warszawie – ostatnia premiera „W krainie Czarodziejskiego Fletu”. Współpracuje z Polską Operą Królewską w Warszawie, której pierwszy publiczny występ zainaugurował koncertem Requiem W. A. Mozarta.
Występował ze znakomitymi gwiazdami muzyki klasycznej oraz popowej i rockowej – Jon Lord – Deep Purple, Drupi, wielokrotnie z Włodzimierzem Korczem, Alicją Majewską, Zbigniewem Wodeckim, i wieloma innymi. Jest autorem i producentem muzycznej części projektu „Bajkowa Symfonia” – poematów symfonicznych dla najmłodszych dzieci, oraz symfonicznego projektu „Perły Retro Rocka” i projektu „Co-Opera”. Inicjator stałej współpracy ze Studiem Accantus oraz projektu Accantus Symfonicznie.
Występował w wielu znakomitych salach koncertowych np. w Sali Gewandhaus oraz w Arena di Werona, Theater An Der Wien, Kraków ICE Poznań- Sala Ziemi, Zasłużony Dla Kultury Polskiej i odznaczony Orderem „Gloria Artis”. W 2017 r uhonorowany tablicą pamiątkową w Zamojskiej Alei Sław, obok Jana Machulskiego, Krzysztofa Zanussiego, Jana Englerta, Jana „Ptaszyna” Wróblewskiego i innych.