koncert-niepodleglosci-header

Depesze PAP

Informacje dotyczące Koncertów Niepodległości opublikowane przez Polską Agencję Prasową.

 

Warszawa. Wieczorem VIII Koncert Niepodległości „Młode Wilki” (PAP 2016)

PAP 11.11.2016 06:49

Pieśni z okresu średniowiecza, a także te śpiewane w trakcie konfederacji, powstań obu wojen światowych oraz utwory harcerskie – m.in. to usłyszy publiczność VIII Koncertu Niepodległości „Młode Wilki”, który odbędzie się dziś wieczorem w Muzeum Powstania Warszawskiego.

Tegoroczna edycja wydarzenia, jak mówią organizatorzy, będzie poświęcona pamięci młodzieży walczącej o niepodległość Rzeczypospolitej. Inspiracją tytułu – „Młode Wilki” – są słowa „Obławy” Jacka Kaczmarskiego. Utwór barda Solidarności, który usłyszymy na koniec, jest – jak podkreśliła w rozmowie z PAP Aleksandra Turkiewicz, dyrektorka muzyczna wydarzenia – „niesamowitą opowieścią i metaforą opowiadającą o walce, ucieczce, niebezpieczeństwach w życiu młodych ludzi”.

„Opowieść o młodzieży zaczniemy w czasach zamierzchłych, bo w okresie wczesnego średniowiecza – legendą o oblężeniu Głogowa przez wojska niemieckie w 1109r. i poświęceniu dzieci głogowskich w obronie ojczyzny” – zapowiedział współtwórca koncertu Jacek „Wiejski” Górski. „Z tego okresu pochodzi niezwykła pieśń, która zostanie zaprezentowana na koncercie. Publiczność usłyszy +Pisces salsos et foetentes apportabant alii+, czyli tzw. pieśń wojów Krzywoustego z XI w. Zaśpiewamy ją po łacinie, bo uważamy, że korzystanie z polskiego tłumaczenia nie ma najmniejszego sensu – jedenastowieczna polszczyzna nie ma nic wspólnego ze współczesną. Tłumaczenie byłoby więc zafałszowaniem” – wyjaśnił.

Artyści zaprezentują także utwory z okresów przedpowstaniowych, ale i powstania listopadowego i styczniowego, a także pieśni o Orlętach – „nie tylko lwowskich, ale też płockich (1920) i grodzieńskich (1939). Opowiedzą – jak zapowiadają – o ruchach skautowych i harcerskich, organizacjach Strzelec i Szare Szeregi. Narracja koncertu będzie poprowadzona aż do okresu powojennego, przez PRL, kiedy to – o czym, jak podkreślił „Wiejski” Górski, „często zapominamy” – na przełomie lat 40. i 50. działało ponad tysiąc podziemnych organizacji młodzieżowych, z „którymi bardzo brutalnie rozprawiła się władza ludowa, sięgając po najokrutniejszy aparat terroru, jakim dysponowała”.

Usłyszymy także – dodał „Wiejski” Górski – hybrydową, reggae-punkową aranżację „Pieśni więziennej Filaretów” oraz „Hej! Hej Ułani!” zaaranżowaną jako balladę rockową. Pierwszy raz w tym roku, po wieloletniej przerwie, publiczność będzie mogła usłyszeć chór III Wielopoziomowej Artystycznej Drużyny Harcerskiej Szachraj. Zespół zaśpiewa – jak powiedziała PAP Turkiewicz – kilka piosenek, w tym m.in. hymn harcerski „Wszystko co nasze” oraz „Orlątko” i „Warszawskie dzieci”.