koncert-niepodleglosci-header

Depesze PAP

Informacje dotyczące Koncertów Niepodległości opublikowane przez Polską Agencję Prasową.

3 maja odbędzie się Koncert Niepodległości (PAP 2013)

Depesza PAP 29.04.2013

3 maja na warszawskim Zamku Królewskim odbędzie się po raz pierwszy Koncert Niepodległości Trzeciego Maja, w programie którego znajdą się pieśni patriotyczne m.in. „Bogurodzica”, „Polonez trzeciego maja”, pieśni Moniuszki, „Hej chłopcy, bagnet na broń”.

W tym roku po raz pierwszy, w dniu święta konstytucji, odbędzie się Koncert Niepodległości Trzeciego Maja na Zamku Królewskim w Warszawie. Koncerty Niepodległości odbywają się od kilku lat w dniu 11 listopada. W tym roku po raz pierwszy koncert odbędzie się także 3 maja. Organizatorzy Koncertów Niepodległości stawiają sobie za cel upowszechnianie hymnów, utworów patriotycznych oraz piosenek żołnierskich. Utwory prezentowane są we współczesnych aranżacjach, wykorzystujących klimaty jazzowe, etniczne, klasyczne aż po rock alternatywny, poezję śpiewaną a nawet rap. Podczas Koncertów Niepodległości wykonywane są zarówno utwory znane, jak i zupełnie zapomniane.

W Dniu Konstytucji wykonany zostanie m.in. mało znany „Polonez trzeciego maja” z 1791 r. ze słowami Franciszka Dionizego Kniaźnina z muzyką Aleksandra Rodowskiego. Organizatorzy koncertu chcą też nawiązać do fenomenu Polski Jagiellonów, kraju wielu kultur i narodowości, gdzie pokojowo współistniały największe religie świata.

„Pokażemy patriotyzm przez pryzmat udziału mniejszości narodowych i wyznaniowych oraz cudzoziemców w walce o niepodległość Rzeczypospolitej. Opowiemy o poświęceniu Polaków z wyboru oraz o historii rodów, które związały się z Rzeczpospolitą na wiele pokoleń. Nie zabraknie opowieści o narodach dawnej Rzeczypospolitej Litwinach i Ukraińcach. Ukażemy losy polskich Tatarów, Żydów, Gruzinów, Azerów, Karaimów, Węgrów, Szkotów, Greków, Niemców, Ormian, Anglików, Białorusinów. Wspomnimy cudzoziemskich ochotników: Normanów, Pieczyngów, Amerykanów, Włochów, Francuzów, Szwedów, kilku Afrykańczyków, Indianina, Chińczyka i wielu innych, którzy wspierali Rzeczpospolitą w najtrudniejszych jej chwilach. Pokażemy wreszcie niezwykłe postawy żołnierzy wrogich armii, Rosjan i Niemców, którzy w czasie walk przechodzili na stronę polskich powstańców” – zapowiadał na piątkowej konferencji prasowej Jacek „Wiejski” Górski, zastępca prezesa Stowarzyszenia Federacji Młodzieży Walczącej.

Koncert Niepodległości Trzeciego Maja poprowadzą Wojciech Malajkat, Ola Turkiewicz i Grzegorz Wilk. Gośćmi specjalnymi będą Imam Janusz Aleksandrowicz oraz Tatiana Sopiłka z Kijowa wraz z polsko-ukraińskim wokalnym Zespołem „Dziczka” a także grający na duduku i fletach kaukaskich Ormianin Tigran Aleksanyan z Londynu. Podczas koncertu zabrzmi też głos Michaela Schudricha w utworze „Res Publica Serenissima”.

W programie Koncertu Trzeciego Maja znalazły się utwory monumentalne i znane, takie jak „Bogurodzica” czy „Źródło” Jacka Kaczmarskiego oraz zupełnie zapomniane jak „Litwinka” (1831 r.) Karola Kurpińskiego. Zabrzmią też pieśni „Stefan Batory” (1611 r.) i „Kozak” Stanisława Moniuszki, skompilowany z ukraińską ludową pieśnią o Kozaku „Zakuwała Zozułeńka”. W programie są także mało dziś znane pieśni jak „Marsz Żuawów” (1863 r.) czy „A gdy na wojenkę szli Ojczyźnie służyć” (1915 r.), ale też utwory powszechnie znane, jak „Hej chłopcy, bagnet na broń” (1943 r.). Muzyczne przerywniki pomiędzy powyższymi utworami stanowiły skomponowane specjalnie na IV Koncert Niepodległości utwory instrumentalno-wokalne „Res Publica Serenissima” (kompozycja Oli Turkiewicz), nawiązująca do różnorodności kulturowej Rzeczypospolitej Jagiellonów.

Patronat nad koncertem, który rozpocznie się 3 maja o godzinie 18 na Zamku Królewskim w Warszawie, objął prezydent Bronisław Komorowski.
(PAP)