Tematem VI Koncertu Niepodległości była walka Polaków pod obcymi sztandarami, zarówno o niepodległość Polski jak i innych narodów. W programie Koncertu opowiedzieliśmy także o tragicznych losach patriotów, którym nigdy nie było dane wrócić na ziemię ojczystą. Ukażemy niezwykłe postawy Polaków zmuszonych do służby wojskowej w armiach zaborczych i okupacyjnych.
Data
11 listopada 2014 r.
Miejsce
Muzeum Powstania Warszawskiego
Czas
Godzina 20:00
O koncercie
Tematem VI Koncertu Niepodległości była służba Polaków pod obcymi sztandarami, gdzie walczyli zarówno o niepodległość Polski, jak i innych narodów. W doborze repertuaru i narracji skupiliśmy się na niezwykłych dziejach naszych rodaków rozsianych po całym świecie. Ukazaliśmy ich czyn zbrojny w bardzo szerokim spektrum czasowym, od czasów wypraw krzyżowych Piastów Śląskich zaczynając, a na dziejach Lecha Zondka, Polaka walczącego z Armią Radziecką w Afganistanie, kończąc. Inspiracją szóstej edycji była m.in. naszywka „Poland” z naramiennika żołnierza Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie. Klimat VI Koncertu Niepodległości „Poland” doskonale oddają słowa powstałej na kontynencie amerykańskim w XIX wieku pieśni Marsz Polonia, która do Polski dotarła z Brazylii w okresie międzywojennym.
Rozproszeni po wszem świecie, gnani w obce wojny, zgromadziliśmy się przecie w jedno kółko zbrojne.
Marsz, marsz Polonia, marsz dzielny narodzie, odpoczniemy po swej pracy w ojczystej zagrodzie.
To właśnie z tej pieśni zapożyczony został termin Polonia, współcześnie określający Polaków na stałe zamieszkałych poza Polską.
W narracji VI Koncertu Niepodległości, obok bohaterów Polski i Stanów Zjednoczonych, Tadeusza Kościuszki i Kazimierza Pułaskiego czy Henryka Dąbrowskiego, twórcy Legionów Polskich we Włoszech, wspomnieliśmy dziesiątki bohaterów narodowych, o których nie uczono nas na lekcjach historii.
Jednym z nich jest amerykański pilot myśliwski Francis Gabreski, syn polskiego emigranta z Lubelszczyzny, któremu jako jednemu z nielicznych udało się wystartować do walki w czasie japońskiego nalotu na Pearl Harbour. Służąc w polskim Dywizjonie 316 oraz w jednostkach US Air Force do końca II wojny światowej osiągnął pozycję asa amerykańskiego lotnictwa na froncie europejskim. Swoją karierę bojową zakończył w 1951 roku w Korei, gdzie do zestrzelonych przez niego Focke-Wulfów i Messerschmitów, dołączyło 6 radzieckich odrzutowców MIG-15. Inną, z pewnością mało znaną postacią, był Mat Urban, czyli syn polskich emigrantów Mateusz Urbanowicz, piechur US Army, który jako najliczniej odznaczony za zasługi bojowe żołnierz, został wpisany do księgi rekordów Guinnessa.
W Koncercie ukazaliśmy także dramat tych patriotów, którym nigdy nie udało się powrócić do ojczyzny. Pokazaliśmy patriotyczne postawy Polaków zmuszonych do służby wojskowej w armiach zaborczych i okupacyjnych. Przywołując hasło z patriotycznego sztandaru Joachima Lelewela z 1830 roku „Za Naszą i Waszą Wolność”, nie sposób było nie wspomnieć o bohaterskiej postawie Ryszarda Siwca. To on, w 1968 roku na Stadionie Dziesięciolecia w Warszawie, dokonał aktu samospalenia w proteście przeciwko agresji Państw Układu Warszawskiego na Czechosłowację.
W repertuarze VI Koncertu Niepodległości „Poland” znalazły się m.in.: jedna z najstarszych polskich pieśni rycerskich Idzie żołnierz borem lasem (XV w.) a także pieśni Przy sadzeniu róż (1831/1863), Marsz Polonii (1863), Wąwóz Samosierry (1905), Sen o szpadzie (1915); Ta, co nie zginęła (1915); Od Kłajpedy do Szczecina (1941); Lwowskie Puchacze (1943); Karpacka Brygada (1941); Czerwone maki na Monte Cassino (1944). Blisko dwugodzinny repertuar wieńczyły utwory Jacka Kaczmarskiego i Przemysława Gintrowskiego tj. Obława (1974) oraz Powrót (1979). Zaprezentowaliśmy także dedykowane VI edycji utwory instrumentalne Enigma Oli Turkiewicz, Azymut „W” Marcina Riege i Nadir Krzysztofa Kowalewskiego.
Przed spektaklem odczytany został list otwarty, jaki do uczestników VI Koncertu Niepodległości skierował Prezydent Bronisław Komorowski. Na zakończenie, publiczność zebrana w Sali pod Liberatorem, wspólnie z artystami tradycyjnie odśpiewała Mazur Dąbrowskiego (1797).
Ekipa VI Koncertu Niepodległości „Poland”: Ola Turkiewicz (śpiew, kompozycje, aranżacje), Justyna Rodasik (śpiew), Grzegorz Wilk (śpiew), Marcin Riege (fortepian, kompozycje, aranżacje), Krzysztof Kowalewski (gitary, aranżacje, kompozycje a), Robert Murakowski (trąbka), Marcin Janiszewski (akordeon), Marcin Ritter (kontrabas, bas, aranżacje), Przemek Kuczyński (perkusja), Tomas Celis Sanchez (instrumenty perkusyjne) oraz sekcja smyczkowa w składzie: Marta Zalewska (I skrzypce); Wojciech Hartman (solista skrzypiec i I skrzypce); Monika Kos-Nowicka (II skrzypce), Aleksandra Jarosińska (II skrzypce); Justyna Górska (altówka); Karolina Matyas (altówka) i Marzena Masłowska (wiolonczela).
Narracja koncertu: aktor Teatru Narodowego Jacek Mikołajczak
Inżynier dźwięku: Kamil Bobrukiewicz
Obsługa fotograficzna: Dorota Smolarek, Juliusz Uciński
Dyrektor muzyczny: Ola Turkiewicz
Korekty językowe: Elżbieta Frankiewicz
Scenariusz, reżyseria i produkcja: Jacek “Wiejski” Górski
Honorowy Patronat Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Bronisława Komorowskiego
Patroni, sponsorzy i organizatorzy
Organizatorzy i partnerzy koncertu
Fundacja Dziedzictwa Rzeczypospolitej
Muzeum Powstania Warszawskiego
Stowarzyszenie Federacji Młodzieży Walczącej
Mecenas koncertu
Fundacja PKO Banku Polskiego
Sponsorzy koncertu
Polska Grupa Energetyczna
PCO S.A.
PIT-RADWAR S.A.
AMW REWITA Sp. z o.o.
Wsparcie koncertu
Agencja Mienia Wojskowego
SINEVIA Sp. z o.o.
Yamaha Corporation
Volvo Car Corporation
Wojskowe Zakłady Kartograficzne Sp. z o.o.
Grupa Hoteli WAM Sp. z o.o.
Wojskowe Towarzystwo Budownictwa Społecznego
„KWATERA” Sp. z o.o.
Grupa LUX-MED
Wsparcie logistyczne
Przeprowadzki Międzynarodowe, Przeprowadzki Warszawa
Patron medialny koncertu
Polskie Radio
Współpraca merytoryczna
Biblioteka Publiczna w Dzielnicy Mokotów m.st. Warszawy