koncert-niepodleglosci-header

II Koncert Niepodległości „Gaude, Mater Polonia” (2010)

Koncert Niepodległości ponownie zagościł w Muzeum Powstania Warszawskiego w dniu 11 listopada 2010. Jego druga edycja ugruntowała pewność twórców co do społecznego zapotrzebowania na pieśń patriotyczną. Dowiodła tego wielopokoleniowa publiczność żywiołowo reagująca na współczesne aranżacje kanonów pieśni patriotycznej.

Data

11 listopada 2010 r.

Miejsce

Muzeum Powstania Warszawskiego

Czas

Godzina 20:00

O koncercie

Koncert Niepodległości ponownie zagościł w Muzeum Powstania Warszawskiego w dniu 11 listopada 2010. Jego druga edycja ugruntowała pewność twórców co do społecznego zapotrzebowania na pieśń patriotyczną. Dowiodła tego wielopokoleniowa publiczność żywiołowo reagująca na współczesne aranżacje kanonów pieśni patriotycznej.

Poprowadzony przez aktora i reżysera radiowego Andrzeja Piszczatowskiego Koncert, był narracyjną podróżą przez dzieje Polski, ilustrowaną pieśniami patriotycznymi, poezją oraz nagraniami archiwalnymi.  Koncert rozpoczął utwór Gaude Mater Polonia (1253), którego oryginalną linię melodyczną i łaciński tekst wyśpiewany przez Olę Turkiewicz, pięknie zilustrował gitarowy popis Krzysztofa Kowalewskiego. Ten klimat rozbudowywany był dodatkowo przez pianistę Marcina Riege, trębacza Łukasza Korybalskiego, akordeonistę Marcina Janiszewskiego, basistę Marcina Rittera i perkusistę Przemka Kuczyńskiego. Kolejny utwór to Boże coś Polskę (1816), gdzie usłyszeliśmy popis wokalny wielokrotnie uhonorowanego wokalisty jazzowego Marka Bałaty. Część publiczności, zapewne pamiętająca rolę tego utworu w naszej historii, na stojąco przyłączyła się do śpiewania Roty (1908) wykonanej przez Olę Turkiewicz. Z nastrojów podniosłych na chwilę wyrwała widzów zagrana w niezwykle pogodnej aranżacji Warszawianka (1831). Oszczędna aranżacja O mój rozmarynie (1913) przeniosła nas w legionowo-partyzanckie nastroje. Pełnym zaskoczeniem okazało się splecenie w jedną całość lirycznego utworu Katyń 1940. Ostatni list (2010) Lecha Makowieckiego z wstrząsającym Katyniem (1985) Jacka Kaczmarskiego. Wykonana przez Olę Turkiewicz i Marka Bałatę muzyczna opowieść o zbrodni katyńskiej wywołała duże wzruszenie i kompletną ciszę na sali. Kolejne utwory Deszcz Jesienny (1943) oraz Mury (1978) były splotem poezji śpiewanej z aranżacjami jazzowymi. Zaprezentowane po raz pierwszy autorskie, hybrydowe aranżacje utworów autorstwa Oli Turkiewicz, Marcina Riege, Krzysztofa Kowalewskiego i Marcina Janiszewskiego spotkały się z uznaniem publiczności. Zwieńczeniem Koncertu Niepodległości było wspólne odśpiewanie Mazurka Dąbrowskiego (1797).

Konsultacje historyczne: Agata Wiśniewska
Obsługa fotograficzna: Paweł Rzeńca
Dyrektor muzyczny: Ola Turkiewicz
Kwerendy archiwalne i produkcja: Jacek “Wiejski” Górski

Partnerzy i organizatorzy

Organizatorzy i partnerzy koncertu

Fundacja Dziedzictwa Rzeczypospolitej

Muzeum Powstania Warszawskiego

Miasto Stołeczne Warszawa

Stowarzyszenie Federacji Młodzieży Walczącej

Organizatorzy serdecznie dziękują wszystkim osobom, firmom i organizacjom, dzięki którym możliwa była realizacja Koncertu Niepodległości 2010

Mecenas koncertu

Polkomtel Sp. z o.o.

Wsparcie finansowe i medialne

Fundacja im. Franciszka Stefczyka

SKOK Wspólnota

Wsparcie logistyczne

Wojskowe Centrum Edukacji Obywatelskiej

Abra Removals Przeprowadzki Międzynarodowe

Patronat medialny

TVN Warszawa

Historia.org.pl

Ponadto pragniemy serdecznie podziękować redakcjom programów „Kawa czy Herbata” (TVP1), „Pytanie na śniadanie” (TVP2), oraz stacjom TVP Warszawa, Radio dla Ciebie, RMF 24 za relacje z przygotowań i przebiegu Koncertu. Dziękujemy także pracownikom Muzeum Powstania Warszawskiego oraz wszystkim wolontariuszom, za nieocenioną pomoc jakiej udzielili przy organizacji Koncertu Niepodległości, Stowarzyszeniu Wolnego Słowa za wsparcie logistyczne oraz firmie Astral Concert za realizacje nagłośnienia i oświetlenia.